۱. برای شارژ باتری خودرو چه ولتاژی لازم است؟

باتری خودرو برای شارژ به حداقل ولتاژ ۱۲.۹ ولت نیاز دارد، اما سرعت شارژ در این ولتاژ بسیار پایین است. دینام ها معمولاً ولتاژی بین ۱۴ تا ۱۴.۸ ولت ارائه می دهند، در حالی که ولتاژ شارژر باتری خودرو می تواند بیش از ۱۵ ولت باشد. شارژ در این سطح ولتاژ تا زمانی که مطمئن باشید از شارژ بیش از حد جلوگیری می شود به باتری آسیب نمی زند. ولتاژ بالاتر باعث می شود باتری سریعتر شارژ شود. با این حال، اگر می خواهید باتری به شارژر متصل بماند، معمولاً از ولتاژ شناور ۱۳.۶ تا ۱۳.۸ ولت استفاده می شود.

۲.  آیا با سرد شدن هوا ممکن است باتری خودرو منجمد شود؟

تا زمانی که یک باتری سرب اسیدی به طور کامل شارژ باشد، الکترولیت، اسید سولفوریکی با حداکثر غلظت ۴۰٪ و با نقطه انجماد حدود ۴۰- درجه سانتیگراد می باشد. در حین تخلیه کامل باتری، تمام یون های سولفات استفاده می شود و الکترولیت تقریباً آب خالص با نقطه انجماد صفر درجه سانتیگراد است. بنابراین، استفاده از خودرویی که باتری آن در اواسط زمستان تمام شده است، غیرمنطقی است، زیرا متوجه خواهید شد که باتری هیچ شارژی را نمی پذیرد و قبل از شارژ شدن باید به دمای محیط برسد.

۳. نکات کلیدی برای عمر طولانی تر باتری چیست؟

– استفاده از دمای توصیه شده سازنده باتری و ولتاژهای شارژ مناسب و روش های شارژ مناسب

– کاهش میانگین DOD (تخلیه عمیق)

– نگه داری باتری ها در دمای خنک

– کاهش تعداد چرخه های تخلیه-شارژ

– شارژ کامل دوره ای باتری ها جهت جلوگیری از سولفاته شدن

۴.  برای خرید باتری چه مشخصاتی را باید در نظر گرفت؟

اندازه: ابعاد باتری اصلی شما.

توان: CCA (شاخص توانایی استارت در دمای پایین) مورد نیاز برای روشن کردن وسیله نقلیه شما و ظرفیتی (Ah) که تجهیزات الکتریکی خودروی شما را در حالی که دینام کار نمی کند یا اشباع شده است، راه اندازی می کند.

گارانتی: باتری های خودرو دارای گارانتی هستند. با انتخاب صحیح آن ریسک و مخارج را کاهش دهید.

۵. چرا هنگام تعویض باتری، ابتدا سیم زمین (کانکتور منفی) را جدا کنید؟

اگر ابتدا کانکتور مثبت را جدا کنید، خطر جرقه در نتیجه اتصال کوتاه ناخواسته افزایش می یابد. اگر یک ابزار بدون عایق که از آن استفاده می کنید، ترمینال مثبت را به هر قسمت فلزی ماشین متصل کند، ممکن است این اتفاق بیفتد. این اتفاق می تواند یک منبع احتراق ایجاد کند که ممکن است باعث انفجار شود. بسیار مهم است که ابتدا سیم زمین (کانکتور منفی) را جدا کنید.

 

۶. گرمای بیش از حد چه تاثیری روی باتری دارد؟

دماهای بالا با تبخیر آب از الکترولیت و خوردگی سریع‌تر شبکه‌های مثبت، عمر باتری را سریع‌تر کاهش می‌دهند.

۷. چه زمانی باید باتری وسیله نقلیه خود را تعویض کنم؟

ابتدا باید عیب یابی کنید تا سایر مشکلات احتمالی که ممکن است باعث روشن نشدن خودروی شما شوند را بیابید. تامین‌کنندگان و فروشگاه‌های باتری تست های باتری را انجام می‌دهند که برای اولین مرحله ضروری است.

۸. چگونه می توانم وسیله نقلیه خود را بطور ایمن، باتری به باتری(Jump Start) کنم؟

نکات ایمنی

باتری ها دارای گازهای قابل انفجار هستند. سعی نکنید از باتری معیوب یا یخ زده برای راه اندازی خودرو استفاده کنید.

باتری ها حاوی اسید هستند، برای ایمنی خود اگر اسید روی پوست یا چشم شما ریخت، با آب جاری بشویید و فوراً از پزشک کمک بگیرید.

هنگام اتصال یا قطع اتصال، فاصله کافی از باتری را حفظ کنید.

قبل از شروع، به موارد زیر نیاز است:

 • مجموعه ای از کابل های رابط برای استارت
 • خودرویی با باتری استاندارد (همان ولتاژ باتری شما)
 • در مورد تفاوت بین ترمینال های منفی و مثبت باتری و پایه های منفی و مثبت کابل های رابط آگاهی داشته باشید. مثبت با علامت (+) و رنگ قرمز نشان داده می شود. منفی با علامت () و رنگ سیاه مشخص می شود. رنگ ها ممکن است متفاوت باشند اما علامت (+) و علامت (-) همیشه یکسان هستند.

 

باتری به باتری کردن ماشین (Jump-Starting) 

 • ماشین خود را به اندازه کافی نزدیک به ماشین دیگری که باتری سالم دارد، پارک کنید و هر دو موتور را خاموش کنید.
 • کانکتور مثبت کابل رابط را به ترمینال مثبت باتری خالی شده وصل کنید.
 • کانکتور مثبت کابل دیگر را به قطب مثبت باتری در ماشین کمکی وصل کنید.
 • کانکتور منفی کابل را به قطب منفی باتری در خودروی کمکی وصل کنید.
 • کانکتور منفی دیگر کابل را به بلوک موتور خودرو یا سایر سطوح فلزی خودرویی که باتری آن خالی است وصل کنید. این به عنوان زمین یا نقطه اتصال شما عمل می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که همه کابل ها به اندازه کافی از تیغه های فن، تسمه ها و سایر قسمت های متحرک هر دو موتور فاصله دارند، همچنین همه از وسایل نقلیه دور هستند. ماشین کمکی را روشن کنید، سپس سعی کنید ماشین با باتری خالی را روشن کنید.

اگر ماشین روشن شد، اجازه دهید موتور چند دقیقه در دور آرام کار کند، سپس کابل‌ها را به ترتیب معکوس که روی آن قرار داده‌اید بردارید.

 • کانکتور منفی کابل را از ماشینی که به استارت نیاز داشت جدا کنید
 • کانکتور منفی کابل را از وسیله نقلیه کمکی جدا کنید
 • کانکتور مثبت کابل را از وسیله نقلیه کمکی جدا کنید
 • کانکتور مثبت کابل را از ماشینی که به استارت نیاز داشت جدا کنید

اگر ماشین روشن نشد، چند لحظه صبر کنید و دوباره امتحان کنید.

۹. خودرو به چه ولتاژی برای روشن شدن نیاز دارد؟

باتری خودروی کاملا شارژ شده باید حداقل ۱۲.۷ ولت باشد. هنگامی که موتور روشن است، این مقدار باید ۱۳.۷ تا ۱۴.۸ ولت باشد.

۱۰. هر چند وقت یک بار باید باتری خودروی خود را تعویض کنید؟

این بستگی به نحوه استفاده از باتری، کیفیت، نوع و تکنولوژی باتری و همچنین بررسی دوره ای قطعات موتور دارد. بر اساس تجربه، پس از چهار یا پنج سال، اکثر باتری‌های خودرو کاملاً غیرقابل استفاده خواهند بود، اما سه سال زمان معمول برای نصب باتری جایگزین است. خوشبختانه، امروزه با استفاده از تسترهای قابل حمل، تشخیص اینکه آیا باتری خودروی شما به پایان عمر خود نزدیک شده است، آسان تر است.

۱۱. چگونه می توانم عمر باتری خود را افزایش دهم؟

طول عمر باتری ماشین شما معمولا بین سه تا پنج سال است. عوامل زیادی تعیین می کنند که باتری شما چقدر دوام می آورد، به عنوان مثال، شرایط آب و هوایی، نوع وسیله نقلیه و عادات رانندگی، بررسی متداول موتور و غیره.

۱۲. آیا باتری مرده یا تمام شده ماشین می تواند باعث انفجار شود؟

هنگام باتری به باتری کردن، اگر کابل رابط منفی را به ترمینال باتری مرده وصل کنید، هیدروژن باقیمانده ممکن است به دلیل جرقه مشتعل شود، که می تواند هیدروژن موجود در سلول ها را مشتعل کند و باعث انفجار باتری شود.

۱۳. آیا باتری خودرو می تواند بیش از حد شارژ شود؟

اگر شارژر را برای مدت طولانی به باتری متصل کنید، باتری به دلیل شارژ بیش از حد، تخریب می شود. شارژ بیش از حد باتری باعث ایجاد گاز می شود که در آن الکترولیت داغ شده و گاز هیدروژن و گاز اکسیژن بیشتری تولید می شود. در باتری های سیلد، تولید بیش از حد گاز می تواند باعث انفجار باتری شود.

 

 

۱۴. چرا باتری خودروها خراب می شوند؟

هنگامی که مواد فعال در صفحات دیگر نمی توانند جریان تخلیه را نگه دارند، یک باتری “می میرد”. به طور معمول، باتری خودرو «طول عمر» دارد زیرا مواد صفحه مثبت فعال به دلیل انبساط و انقباض طبیعی که در طول چرخه های تخلیه و شارژ رخ می دهد خورده می شوند.

۱۵. آیا وسیله نقلیه می تواند بدون باتری کار کند؟

برای استارت زدن، باتری ماشین مورد نیاز است. پس از روشن کردن موتور، اگرتوان دینام به اندازه ای باشد که تمام نیازهای الکتریکی را تامین کند، وسیله نقلیه می تواند بدون باتری کار کند. این به این دلیل است که دینام شما برای روشن نگه داشتن و رانندگی با ماشین کافی است زیرا موتور از قبل روشن است. با این حال، احتمالاً نمی‌توانید از لوازم جانبی مانند رادیو، حتی سیگنال‌های راهنما استفاده کنید، اما این بستگی به میزان جریان (آمپر) دینام شما نیز دارد.

۱۶. آیا باتری مرده می تواند باعث توقف وسیله نقلیه در حال حرکت شود؟

اگر باتری شما تمام شود، ماشین شما کار خواهد کرد، اما در خطر خاموش شدن موتور هستید. هنگامی که باتری شما جریان کافی تولید نمی کند، دینام باید سخت تر کار کند تا موتور را روشن نگه دارد.

۱۷. شارژ باتری چقدر طول می کشد؟

بین ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت طول می کشد تا باتری از حالت شارژ ۷۰ درصدی به حالت شارژ کامل برسد. با این حال، در یک چرخه رانندگی در بزرگراه با دور موتور بالا، دینام جریان بالایی تولید می کند و باتری در عرض ۳۰ دقیقه بیش از ۹۵٪ خواهد بود.

۱۸. میانگین عمر یک وسیله نقلیه چقدر است؟

سایت گزارش مصرف کنندگان (www.consumerreports.org) می گوید که میانگین عمر یک وسیله نقلیه جدید امروزه حدود هشت سال یا ۲۴۰۰۰۰ کیلومتر است. البته برخی خودروهای خوش ساخت در صورت نگهداری مناسب می توانند ۱۵ سال و ۴۸۰۰۰۰ کیلومتر را طی کنند.

۱۹. اگرچه مسئولیت اصلی باتری استارتر، استارت زدن خودرو می باشد، اما باتری به عنوان منبع تغذیه کمکی در هنگامی که دینام خودرو اشکال دارد یا از حداکثر ظرفیت خود استفاده می کند نیز عمل می کند. در این صورت، باتری کمک می کند تا تجهیزات برقی خودرو بدون ایجاد وقفه در عملکرد، برای مدتی به کار خود ادامه دهند. این دقیقا موقعیتی است که ظرفیت باتری یکی از نقش های مهم خود را بازی می کند. هر چه ظرفیت باتری بیشتر باشد، برای مدت طولانی تری تجهیزات به کار خود ادامه می دهند.

لطفا توجه کنید که محل قرارگیری باتری در موتور، شما را برای انتخاب سایز مناسبی از باتری محدود می کند. بنا بر این برای داشتن باتری با ظرفیت بالاتر، مبادرت به خرید باتری بزرگتر نکنید.

۲۰. باتری Deep Cycle (مخصوص چرخه های عمیق) چیست؟

این نوع باتری می تواند تعداد زیادی از چرخه های شارژ و دشارژ را بدون اینکه باتری آسیب ببیند یا طول عمر آن کوتاه شود طی کند. این باتری توانایی ارائه میزان زیادی از جریان را در مدتی طولانی دارد و به همین جهت می تواند نیروی الکتریکی لازم برای کارکرد تعداد زیادی از تجهیزات جانبی را تامین کند.

خودروهای مختلف و سیستم های الکتریکی مختلف، نیاز به انواع متفاوتی از باتری ها دارند. این مورد خیلی اهمیت دارد که بدانید چه نوعی از باتری (باتری استارتر یا مخصوص چرخه های عمیق) برای خودرو شما مناسب است.

باتری های استارتر، جریان بالایی را برای مدتی کوتاه فراهم می کنند تا امکان استارت زدن موتور ایجاد شود. این باتری ها برای تحمل چرخه های طولانی شارژ و دشارژ طراحی نشده اند.

برخی از انواع باتریDeep Cycle  (مخصوص چرخه های عمیق) برای استارت زنی موتور نیز کاربرد دارند (دو منظوره). با چک کردن جریان استارت زنی (CCA) درج شده روی لیبل باتری، می توانید از کارامدی باتری در استارت زنی موتور مطمئن شوید.